FORUM TPZN
- TPZN prawdę Ci powie! Forum numizmatyczne, Numizmatyka, monety, kolekcje, stare monety! TPZN !
|
|
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
|
Autor |
Wiadomość |
wojtekb4
Dołączył: 02 Kwi 2007
Posty: 438
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Warszawa
|
Wysłany: Pią 23:22, 13 Kwi 2007 Temat postu: Dlaczego warto zbierać brązy Konstantynów? |
|
|
Popularne rzymskie brązy z IV wieku n.e., szczególnie z dynastii Konstantynów, często stanowią jeden z początkowych zakupów młodych ludzi stawiających pierwsze kroki w antycznej numizmatyce. Są tanie, powszechnie dostępne, a różnorodność ich typów rewersów pozwala na zebranie całkiem pokaźnych i ciekawych kolekcji.
Do najpopularniejszych należą rewersy typu:
- IOVI CONSERVATORI - Jowisz (Jupiter) stojący na lewo, trzymający w wyciągniętej prawej ręce Wiktorię na globie, w lewej długie berło (scepter),
- GLORIA EXERCITVS - jeden lub dwóch legionistów stojących na wprost, trzymających pionowo sztandary legionowe: jeden lub dwa wewnątrz, dwa na zewnątrz,
- SOL INVICTO - Sol w koronie promienistej sttojący na lewo,
- VIRTVS EXERCIT - prostokątna tablica z napisem VOT XX na pionowym słupku, pod nią z obu stron siedzący dwaj niewolnicy,
- GLORIA ROMANORVM - Roma siedząca na tronie na lewo z Wiktorią i berłem,
Jest też wiele innych.
I każda w wielu odmianach, innych cesarzy lub cezarów, bita w innym czasie i przez różne mennice, gdzie różnice między monetami są doskonale widoczne gołym okiem.
Prześledźmy to na przykładzie monet jednego tylko cesarza Konstantyna I Wielkiego i jednego typu rewersu, bardzo popularnej bramy obozu wojskowego (ang.: campgate).
Monety Konstantyna można np. obejrzeć pod linkiem: [link widoczny dla zalogowanych]
... i z tego źródła pochodzą wszystkie prezentowane tu zdjęcia.
Przedtem jednak drobne wyjaśnienia:
- W opisie awersu i rewersu zawsze podawany jest tu najpierw napis otokowy a potem możliwie najwierniejszy opis obrazu w tle.
- Odcinek to wydzielona, dolna część rewersu z oznaczeniem mennicy a często też jej oddziału (filii) zwanego z włoska officina.
- Follisy to monety z brązu wprowadzone po raz pierwszy do obiegu przez cesarza Dioklecjana na przełomie III i IV wieku, początkowo zawierały nawet ok. 5 % srebra i miały wartość 1/5 srebrnego argentusa. Uległy jednak dewaluacji i w czasach dynastii Konstantynów wypuszczano monety brązowe bez domieszki srebra, o różnych średnicach i masach. Współcześni nam naukowcy, dla uporządkowania tego, podzielili je na cztery grupy umownie nazywając AE:
o AE1 - średnica 25 mm i więcej,
o AE2 -rednica od 21 do 25 mm,
o AE3 - średnica od 17 do 21 mm,
o AE4 - średnica poniżej 17 mm.
A teraz kilkanaście przykładów monet Konstantyna z bramą obozową na rewersie.
Zwróćmy uwagę na różnice w portrecie cesarza i w wyobrażeniu bramy obozu. Na awersie napis otokowy jest na wszystkich monetach taki sam: "Konstantyn August". Jest pokazywana wyłącznie głowa cesarza (zwykle w prawo, są jednak wyjątki) ale czasem też z widocznymi elementami stroju. Również przepaska na głowie różni się: bywa to wieniec laurowy jak na pierwszej monecie ale też cała gama przepasek z dwoma lub trzema rzędami pereł, bywają rozety, jakieś długie prostokątne segmenty w jednym, dwóch lub trzech rzędach. Bywa twarz na wprost ale też pochylona, jakby w zadumie.
No a rewers z bramą obozu legionowego to już "pełne szaleństwo". Ilość rzędów cegieł w murze od 4 do 14 (jeśli dobrze policzyłem), najróżniejsze wieżyczki na dachu, zwykle gwiazda między nimi ale nie zawsze, zwykle brama otwarta bez drzwi ale jest też rzymska wersja z otwartymi drzwiami, no i różne symbole na lewo i prawo od bramy. Różnorodność odmian wielka. Miałem duże trudności aby je wystarczająco dokładnie i obrazowo opisać, zwłaszcza te wieżyczki na dachu, o najróżniejszym wyglądzie. Nie przypuszczam aby ktoś był w stanie zebrać wszystkie te odmiany. Bo nadal są odkrywane i opisywane nowe, dotąd nieznane.
Dochodzą jeszcze błędne opisy w renomowanym internetowym katalogu Wildwinds (patrz w opisach monet) które wychwyciłem bez szczególnego trudu wybierające te zdjęcia.
Z reguły napis otokowy na rewersie jest PROVIDENTIAE AVGG. Providentia to personifikacja (uosobienie) roztropności. Ale są też warianty z mennic w Arles i Rzymie z napisem VIRTVS AVGG. Virtus to z kolei personifikacja odwagi, męstwa.
[link widoczny dla zalogowanych]
Follis AE3 Konstantyna Wielkiego bity w latach 327-328 w mennicy Alexandria (Egipt).
Awers: CONSTAN-TINVS AVG, Głowa Konstantyna w prawo w wieńcu laurowym.
Rewers: PROVIDEN-TIAE AVGG, brama obozowa z dwoma kulistymi wieżyczkami i ośmiopromienną gwiazdą między nimi, 6 rzędów cegieł, brak drzwi, wejście wysokie na 2 1/2; rzędu, wieniec laurowy w lewym polu.
Odcinek: SMALA.
Katalog: Alexandria RIC VII 41
[link widoczny dla zalogowanych]
Follis Konstantyna Wielkiego bity w latach 324-325 w mennicy Arles.
Awers: CONSTAN-TINVS AVG, popiersie udrapowane Konstantyna w prawo w potrójnej wąskiej przepasce.
Rewers: PROVIDEN-TIAE AVGG, brama obozowa z dwiema wieżyczkami w kształcie walców zakończonych kulami, między nimi ośmiopromienna gwiazda, 5 rzędów cegieł, wejście wysokie na 2 3/4 rzędu.
Odcinek: P*(gwiazda)AR.
Katalog: Arles RIC VII 264.
[link widoczny dla zalogowanych]
Follis AE3 Konstantyna Wielkiego bity w roku 327 w mennicy Arles.
Awers: CONSTAN-TINVS AVG, głowa Konstantyna w prawo w podwójnej wąskiej przepasce.
Rewers: VIRTVS AVGG, brama obozowa z czterema wieżyczkami w kształcie walców zakończonych kulami, otwarte drzwi, 4 rzędy cegieł, w lewym polu S, w prawym F.
Odcinek: ARLS.
Katalog: Arles RIC VII 313
[link widoczny dla zalogowanych]
Follis AE3 Konstantyna Wielkiego bity w latach 325-326 w mennicy Antiochia.
Awers: CONSTAN-TINVS AVG, głowa Konstantyna w prawo w podwójnej wąskiej przepasce.
Rewers: PROVIDEN-TIAE AVGG, brama obozowa z dwiema wieżyczkami w kształcie kul na wąskiech walcach na krańcach dachu, 6 rzędów cegieł, wejście wysokie na 3 rzędy.
Odcinek: SMANTD
Katalog: Antioch RIC VII 63
[link widoczny dla zalogowanych]
Follis AE3 Konstantyna Wielkiego bity w latach 325-326 w mennicy Antiochia.
Awers: CONSTAN-TINVS AVG, głowa Konstantyna w prawo w przepasce z jednego rzędu prostokątów.
Rewers: PROVIDEN-TIAE AVGG, brama obozowa z dwiema wieżyczkami w kształcie kul na trzech równoległych prętach, między mini ośmiopromienna gwiazda, 14 rzędów cegieł, wejście wysokie na 7 rzędów.
Odcinek: SMANT.
Katalog: Antioch RIC VII 63 G.
[link widoczny dla zalogowanych]
Follis AE3 Konstantyna Wielkiego bity w latach 325-326 w mennicy Antiochia.
Awers: CONSTAN-TINVS AVG, głowa Konstantyna w prawo w przepasce z jednego rzędu podłużnych oczek.
Rewers: PROVIDEN-TIAE AVGG, brama obozowa z dwiema wieżyczkami w kształcie kul na trzech prętach w kształcie stożków, między mini ośmiopromienna gwiazda, 9 rzędów cegieł, wejście wysokie na 4 rzędy z kropką w świetle, w lewym polu D, w prawym E.
Odcinek: SMANT.
Katalog: Antioch RIC VII 71 DE.
[link widoczny dla zalogowanych]
Follis AE2 Konstantyna Wielkiego bity w latach 329-330 w mennicy Antiochia.
Awers: CONSTANTI-NVS MAX AVG, popiersie Konstantyna udrapowane w prawo w przepasce z rozetami.
Rewers: PROVIDEN-TIAE AVGG, brama obozowa z dwiema wieżyczkami w kształcie kul na trzech prętach w kształcie stożków, między mini ośmiopromienna gwiazda, 12 rzędów cegieł, wejście wysokie na 6 1/2 rzędów.
Odcinek: SMANTE.
Katalog: Antioch RIC VII 84.
[link widoczny dla zalogowanych]
Follis AE4 Konstantyna Wielkiego bity w latach 325-326 w mennicy Cyzicus.
Awers: CONSTAN-TINVS AVG – głowa Konstantyna w prawo w podwójnej wąskiej przepasce.
Rewers: PROVIDEN-TIAE AVGG, brama obozowa z dwiema wieżyczkami w kształcie kul opartych na łukowych prętach, nad kulami mniejsze kule na prętach pojedyńczych, między wieżyczkami ośmiopromienna gwiazda, 7 rzędów cegieł, wejście wysokie na 3 3/4; rzędów.
Odcinek: SMKA.
Katalog: Cyzicus RIC VII 34.1 str. 648.
[link widoczny dla zalogowanych]
Podobny follis z lat 326-326, głowa w prawo w podwójnej wąskiej przepasce, 8 rzędów cegieł, wejście wysokie na 4 3/4; rzędów.
Odcinek: SMKD
Katalog: Cyzicus RIC VII 44.1.
[link widoczny dla zalogowanych]
Podobny follis z tej samej mennicy i tych samych lat, głowa w prawo w wieńcu laurowym, 6 rzędów cegieł, wejście wysokie na 2 1/2; rzędu.
Katalog: Cyzicus RIC VII 51.1
[link widoczny dla zalogowanych]
Podobny follis z tej samej mennicy i tych samych lat, głowa w prawo w podwójnej wąskiej przepasce, 8 rzędów cegieł, wejście wysokie na 4 1/3 rzędu.
Katalog: Cyzicus RIC VII 60.1
[link widoczny dla zalogowanych]
Follis Konstantyna Wielkiego bity w roku 317 w mennicy Heraclea.
Awers: IMP CONSTA-NTINVS AVG, popiersie udrapowane Konstantyna w potrójnej przepasce perłowej w lewo, w prawym ręku mappa, w lewym glob i długie berło (scepter).
Rewers: PROVIDEN-TIA AVGG, brama obozowa z trzema kulistymi wieżyczkami, brak drzwi, 7 rzędów cegieł (opis w katalogu: 6 rzędów), wejście wysokie na 3 3/4; rzędów.
Odcinek: MHTΔ.
Katalog: Heraclea RIC VII 16
[link widoczny dla zalogowanych]
Srebrzony follis AE3 Konstantyna Wielkiego bity w latach 318-320 w mennicy Heraclea.
Awers: CONSTAN-TINVS AVG, głowa Konstantyna w podwójnej przepasce z kamieni szlachetnych w lewo (opis w katalogu: „trzymający glob, długie berło i mappa?).
Rewers: PROVIDEN-TIAE AVGG, brama obozowa z dwoma kulistymi wieżyczkami (opis w katalogu: z trzema wieżyczkami) i ośmioramienną gwiazdą między nimi, 6 rzędów cegieł, wejście wysokie na 3 1/2; rzędu, kropka w prawym polu.
Odcinek: SMHΔ.
Katalog: Heraclea RIC VII 28.
[link widoczny dla zalogowanych]
Follis AE3 Konstantyna Wielkiego bity w latach 324-325 w mennicy Nicomedia.
Awers: CONSTAN-TINVS AVG, głowa Konstantyna w potrójnej przepasce z pereł.
Rewers: PROVIDEN-TIAE AVGG, brama obozowa z dwoma wieżyczkami w kształcie stojących orłów i ośmioramienną gwiazdą między nimi powyżej, 7 rzędów cegieł, wejście wysokie na 3 1/2; rzędu.
Odcinek: SMNB.
Katalog: Nicomedia RIC VII 90,B.
[link widoczny dla zalogowanych]
Follis AE3 Konstantyna Wielkiego bity w latach 328-329 w mennicy Nicomedia.
Awers: CONSTAN-TINVS AVG, głowa Konstantyna w podwójnej wąskiej przepasce.
Rewers: PROVIDEN-TIAE AVGG, brama obozowa z dwoma wieżyczkami w kształcie kul orłów i ośmioramienną gwiazdą między nimi powyżej, 5 rzędów cegieł, wejście wysokie na 2 1/2; rzędu.
Odcinek: SMN.
Katalog: Nicomedia RIC VII 154.
[link widoczny dla zalogowanych]
Follis AE3 Konstantyna Wielkiego bity w mennicy Rzym w latach 318-319.
Awers: CONST-ANTI-NVS AVG, popiersie Konstantyna w prawo w podwójnej przepasce z pereł.
Awers: VIRTVS AVGG, brama obozowa z otwartymi drzwiami, 11 rzędów cegieł, 4 wieżyczki na dachu, w lewym polu P, w prawym R.
Odcinek: RT.
Katalog: Rome RIC VII 185.
[link widoczny dla zalogowanych]
Follis AE3 Konstantyna Wielkiego bity w latach 326-327 w mennicy Siscia.
Awers: CONSTAN-TINVS AVG, głowa Konstantyna w prawo w podwójnej przepasce perłowej.
Rewers: PROVIDEN-TIAE AVGG, brama obozowa z dwiema wieżyczkami złożonymi z dwóch kul o różnej średnicy, między nimi ośmiopromienna gwiazda, 5 rzędów cegieł i skośne belkowanie dachu.
Odcinek: BSIS.
Katalog: Siscia RIC VII 200.4.
A oto ceny tych monet na Allegro, dzisiaj (10 kwietnia 2007), aukcje zakończone:
Link do opisu zakończonej aukcji na Allegro : Cena końcowa :
[link widoczny dla zalogowanych] : 45,11 zł czyli 0,45 woreczka
[link widoczny dla zalogowanych] : 11,01 zł czyli 0,11 woreczka
[link widoczny dla zalogowanych] : 9,00 zł czyli 0,09 woreczka
[link widoczny dla zalogowanych] : 42,06 zł czyli 0,42 woreczka
[link widoczny dla zalogowanych] : 67,00 zł czyli 0,67 woreczka
[link widoczny dla zalogowanych] : 69,00 zł czyli 0,69 woreczka.
Proszę je obejrzeć. Monety druga i trzecia są w całkiem przyzwoitych stanach. Natomiast pozostałe, wycenione na 42 - 69 zł są wystawione przez znanych i renomowanych sprzedawców i często są w stanie lepszym lub nawet znacznie lepszym niż w te na zdjęciach w Wildwinds. A to kosztuje.
Ostatnio zmieniony przez wojtekb4 dnia Sob 20:09, 14 Kwi 2007, w całości zmieniany 5 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Etienne
Dołączył: 01 Kwi 2007
Posty: 239
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: SLWK
|
Wysłany: Sob 8:33, 14 Kwi 2007 Temat postu: |
|
|
Te fotki się nie wczytują... chyba jakiś błąd zrobiłeś przy wstawianiu. Najławiej użyj opcji [img][/img]
Ps. Nie myślałeś Wojtku aby pokazać taki jeden z Twoich artyukułów na Cafe Allegro??
|
|
Powrót do góry |
|
|
wojtekb4
Dołączył: 02 Kwi 2007
Posty: 438
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Warszawa
|
Wysłany: Sob 18:33, 14 Kwi 2007 Temat postu: |
|
|
Etienne napisał: | Te fotki się nie wczytują... chyba jakiś błąd zrobiłeś przy wstawianiu. Najławiej użyj opcji [img][/img] |
Wiem. To było wg instrukcji harpsycho, niestety błędnej. Wczytam je tu niedługo indywidualnie choć to koszmarnie nudna robota.
Cytat: | Ps. Nie myślałeś Wojtku aby pokazać taki jeden z Twoich artyukułów na Cafe Allegro?? |
Pomyślałem, ale wstawienie tam zdjęcia lub rysunku wymaga głębokiej wiedzy informatycznej której nie było mi dane posiąść. Tam, jeśli normalnie w tekście podajesz np. adres internetowy to pojawia się on jako nieczynny, nie jak w e-numizmatyce. No a zdjęcia to już koszmar.
Czasem jakaś biegła w informatyce dobra dusza coś tam pomajstrowała we wnętrznościach i wszystko się pojawiało. Ale za każdym razem liczyć na dobrą duszę lub prosić kogoś o pomoc? To już przekracza moją wyobraźnię.
I nie pomaga ścisłe wypełnianie instrukcji nt. języka html która gdzieś tam jest w Allegro. Kilkakrotnie próbowałem to robić ściśle wg instrukcji ale nie wychodziło.
|
|
Powrót do góry |
|
|
wojtekb4
Dołączył: 02 Kwi 2007
Posty: 438
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Warszawa
|
Wysłany: Sob 20:11, 14 Kwi 2007 Temat postu: |
|
|
Poprawiłem zdjęcia. Jest OK.
|
|
Powrót do góry |
|
|
harpsycho
Dołączył: 31 Mar 2007
Posty: 140
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Germany
|
Wysłany: Sob 20:29, 14 Kwi 2007 Temat postu: |
|
|
Witam
cos musialo sie po drodze pokrecic... Moja instrukcja byla OK, czego dowodem jest moj wlasny artykul tutaj - ktory zostal "przetransportowany" dokladnie tak, jak opisalem. Teraz np. widze, ze Twoje zdjecia w obecnym artykule maja hosting na zupelnie obcym serwerze, podczas gdy zdjecia w tym samym artykule na e-numizmatyka zostaly wgrane do serwera e-numizmatyka. Kopia mojego artykulu o groszach rowniez na naszym forum tutaj posluguje sie hosting obrazkow w e-numizmatyka, o czym mozna przekonac sie wyswietlajac graphic-links tychze obrazkow
Pozdrawiam!
Marek
PS: Jako przyklad maly fragment Twojego powyzszego artykulu skopiowany z e-numizmatyka wedlug mojej metody. Tyle tylko, ze nie bedac autorem artykulu nie mialem dostepu do funkcji "edit" - a zatem musialem "wyextrahowac" adres obrazka recznie... Jak latwo sie przekonac, adres jest taki sam, jak na e-numizmatyka (moze skopiowales tekst z watku na forum, a nie z okna "edit"?...) Pozdrawiam! M.
"Z reguły napis otokowy na rewersie jest PROVIDENTIAE AVGG. Providentia to personifikacja (uosobienie) roztropności. Ale są też warianty z mennic w Arles i Rzymie z napisem VIRTVS AVGG. Virtus to z kolei personifikacja odwagi, męstwa.
Follis AE3 Konstantyna Wielkiego bity w latach 327-328 w mennicy Alexandria (Egipt).
Awers: CONSTAN-TINVS AVG, Głowa Konstantyna w prawo w wieńcu laurowym.
Rewers: PROVIDEN-TIAE AVGG, brama obozowa z dwoma kulistymi wieżyczkami i ośmiopromienną gwiazdą między nimi, 6 rzędów cegieł, brak drzwi, wejście wysokie na 2 ½ rzędu, wieniec laurowy w lewym polu.
Odcinek: SMALA.
Katalog: Alexandria RIC VII 41"
Ostatnio zmieniony przez harpsycho dnia Nie 12:22, 15 Kwi 2007, w całości zmieniany 1 raz
|
|
Powrót do góry |
|
|
Etienne
Dołączył: 01 Kwi 2007
Posty: 239
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: SLWK
|
Wysłany: Sob 21:33, 14 Kwi 2007 Temat postu: |
|
|
jakby co to mogę pomóc przy wstawianiu fotek na allegro
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
|
|
|
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
|
|
|